It’s always tempting to just pick the packaged veggies over the bulk in the supermarket, but a Perth woman has shown why it’s always worth double-checking the price.

Influencer Ash Reid shared on TikTok how buying red, green and yellow peppers was almost half the price of the prepackaged version.

Claiming that “Coles doesn’t want you to do the math,” Ash explained how she was able to save a lot of money by buying the peppers in bulk.

“I have no doubt that this is very useless information,” she said.

RELATED: Photo Shows “Insane” Price For Pre-Packaged Food At Coles

“But if you go to Coles and want three peppers, don’t buy the three-pack. That’s $ 8.90, and if you buy them individually for $ 4.50, you’re welcome. “

Coles’ 3-pack of peppers is $ 17.80 per pound, while bulk red and yellow peppers are $ 8.90 per pound and green peppers are $ 4.90 per pound.

Her post received dozens of comments from people who equally thanked her for sharing the “very good tip” or asked why most people did not know this “basic information”.

“You don’t even have to do the math. The price cards have the price per 100 g / 1 kg, ”commented one person.

“I don’t know why this is worth sharing,” wrote another. “This is basic information. Buying the packaged products costs more. Check the amount per kg on the labels. “

In response to Ash’s video, a Coles spokeswoman told news.com.au, “Many customers tell us that they prefer the convenience of prepackaged fresh produce because knowing the exact weight and price of the item will help them prepare meals and use them Managing their budget helps.

“Because of the additional labor and packaging requirements, there are additional costs for these products.

We are still reviewing packaging and looking for ways to reduce plastic in our stores. Since 2011, REDcycle has collected more than a billion pieces of flexible plastic as part of our in-store soft plastic program. “

RELATED: Buyer’s Confusing Find on the Coles Shelf

Plastic packaging for fruits and vegetables is common in all major supermarkets, and Woolworths also rates their fresh produce significantly cheaper when bought in bulk.

However, it’s not the first time the cost of packaged or bulk fresh produce has made a splash on social media.

As early as 2019, a buyer announced on Facebook that there was an “insane” price difference of $ 147 per kilo between loose and packaged Birdseye chillies at Coles.

A 20g container of Birdseye chilies wrapped in plastic cost $ 175 per pound, while the bulk product was only $ 28 per pound.

“In a package for not in a package,” the buyer labeled two of the products he shared on the Markdown Addicts Australia Facebook page.

“Not to mention the waste of plastic packaging.”

RELATED: Aldi Shopper Finds Woolies Product On Shelves

Many people couldn’t believe the insane price difference and admitted that they rarely checked the price per kilo.

“I knew slack was cheaper, but wow lol,” commented another.

“I always look at the unit price and have also taught my husband who is slowly getting better and not just snatching what a sales ticket has,” commented one.

“This goes for a lot of packaged products, including cold cuts and vegetables! Always check the price, ”wrote another.

“Everything is going on cheaper. You pay the work to pack it! “Added a person.